תערוכת משחקי מחשב
Walk In My Shoes
 

משחקים דיגיטליים מציעים את האפשרות לבלות זמן מחוץ לעצמנו - לגלם מישהו אחר

בסיטואציה זרה לנו. התרגלנו למשחקים בהם זוהי חוויה מעצימה: אנחנו מגלמים גיבור

רב-יכולות המתמודד מול אתגרים גדולים מהחיים. אך מה לגבי סימולציה "קטנה מהחיים"?

Walk in My Shoes מציגה אוסף משחקים עכשוויים מרחבי העולם, המציעים לשחקנים לצעוד

לאו דווקא בנעליהם של העל-אנושיים, אלא דווקא של המוחלשים, המודרים, ואף הלא-אנושיים. היוצרים בתערוכה מבקשים, כל אחד בדרכו, לבחון את יכולתה שלהסימולציה לעורר אמפתיה

אל האחר, דרך גילומו.

התערוכה תציג משחקים המשחזרים חוויות אישיות של יוצריהם; משחקים שמנסים לעורר אמפתיה לחוויות של קבוצות מוחלשות בחברה, ומשחקים אחרים המציעים חוויה שאינה אנושית - גילום

בעלי חיים וחפצים דוממים. התערוכה מבקשת גם לבחון האם יש בכוחן של חוויות אלה לעורר בנו הבנה חדשה לגבי מקומנו בעולם.

 

כתערוכת המשחקים השנתית של פסטיבל פרינט סקרין, "צעדו בנעלי" מבקשת לא רק לבחון נושא מסוים, אלא גם לייצג את רוח התקופה של המדיום. המשחקים שנבחרו מסמנים כמה מגמות הצוברות תאוצה בעולם המשחקים, ובמיוחד את עליתו של הסימולטור המוזר: משחקי סימולציה שנושאיהם פרובוקטיביים, חתרניים, או שוליים. מגמות נוספות הנוכחות בתערוכה הן משחקים אוטוביוגרפיים, ומשחקים המכוונים למודעות חברתית: שני ז'אנרים שנוכחותם הולכת וגוברת בתרבות המשחקים העכשווית.

 

אוצר: שלו מורן

מתכנת: תומר בלושינסקי

 

הכניסה חופשית

במהלך ערב שוטטות יערכו בתערוכה סיורים מודרכים. לפרטים נוספים

Shelter 

Created by Might and Delight

Sweden 2013

המשחק שם אותנו בתפקידה של גירית, המובילה את צאצאיה דרך החורש בחיפוש אחר מזון ומחסה לשעות הלילה. הוא מציע לנו חווית הורות שהיא במפורש לא-אנושית, זרה, חייתית: רגש מגונן בראשיתי, משולל מזהות או מהמטען התרבותי שאנחנו מייחסים לתפקיד ההורה בדרך כלל.

1/2

Please Knock on My Door 

Created by Michael Levall

Sweden 2015

המשחק הזה, שעדיין נמצא בתהליך פיתוח, נוצר בהשראת חוויתו האישית של לוואל בהתמודדות עם דיכאון, אך עוסק בטווח רחב יותר של קשיים נפשיים. הקטע המוצג בתערוכה מתמקד בתחושות של בדידות ובפוביה, תוך כדי שהוא משלב בין דימויים פיגורטיביים לבין פרטים ספציפיים המפיחים בו חיים. מתוך המשחקים בתערוכה, זהו אולי המייצג ביותר את רוח הזמן: ניכרות בו הן התנועה הגדלה של יצירת משחקים אוטוביוגרפיים, והן העניין הגובר בקרב יוצרי משחקים ביצירות העוסקות במחלות נפשיות.

1/2

Robot Vacuum Simulator 2013 

Created by Sebastian Røed Mangseth

Norway, 2013

תחת המותג הפיקטיבי Stolidus Simulations חושף אותו מנגסת' לאימה הקיומית של משרתינו האלקטרוניים, בכך שהוא מציב אותנו בתפקידו של מכשיר דמוי-רומבה המופקד על שאיבת האבק מדירה קטנה. הקצב האיטי והמוזיקה המלנכולית מייצרים אווירה שהיא אנטיתזה למוסכמות המקובלות במשחקי מחשב, ומאפשרים לנו להיכנס להלך מהורהר. בזמן שפוסט-הומניסטים אכן עשויים לחוש אמפתיה לשעבוד הרובוט, אחרים יטענו שאין לנו אפשרות להתחבר אל הפנומנולוגיה של עצם חסר-חיים. אך גם כך, המשחק יכול לשמש משל נאה לשחיקה האיטית שהיא מנת חלקם של המועסקים בעבודות כפיים.

1/3

Unmanned 

Created by Molleindustria and Jim Munroe

USA and Canada, 2012

פאולו פדרצ'יני (הפועל תחת השם Molleindustria) יצר את המשחק הנרטיבי הקצר הזה, המתאר יום בחייו של טייס כטב"ם בחיל האוויר האמריקאי, כהרהור הן על אופיה העכשווי של המלחמה, והן על המחיר שגובה המלחמה העכשווית מגיבוריה האולטימטיבים. אך ניתן לקרוא את המשחק גם כייצוג חתרני של גיבור המשחקים האולטימטיבי: חייל העלית המערבי. גיימרים הורגלו לצעוד בנעליהם של לוחמים נחושים, צודקים, ורבי-יכולות. במקרה הזה מציע פדרצ'יני דימוי של חייל העלית החדש: מנותק, הלום-קרב, ומפקפק במעשיו שלו.

1/3

Outcasted 

Created by Hannes Hummel, Nathalie Martin, Philipp Carbotta, Ilja Burzev, Onat Hekimoglu, Volker Zerbe

Germany 2015

כנראה המשחק ההולם באופן הישיר ביותר את נושא התערוכה, זהו 'סימולטור אמפתיה' המציב אותנו בנעליו של קבצן חסר בית המבקש נדבות ברחוב עמוס של עיר מערבית. "מבוסס על מיליון סיפורים אמיתיים", כפי שמכריזים יוצריו, נדמה שהוא אכן מכוון לגעת בתחושות אוניברסליות של הזנחה וניכור, המועצמות בניגודן עם הצבעים הרכים והפסקול העדין. אך מעבר לתחושה, למשחק יש גם מטרה חברתית: להסב את תשומת ליבנו לאנשים ממעמד זה, שלעיתים נדמה שנעשו שקופים בחיי היומיום שלנו.

1/2
באנר חדש 29.10 - יש לעדכן באתר.gif